Program pielgrzymki do krajów bałkańskich – 2021 r.

PROGRAM RAMOWY 14 DNI: 14.08.-27.08.2021 r.
BRATYSŁAWA – LUDBREG – SARAJEWO – MEDJUGORIE –MOSTAR – DUBROWNIK – WYPOCZYNEK NAD MORZEM ADRIATYCKIM (NEUM) – SPLIT – JEZIORA PLITWICKIE – ZAGRZEB – MARIJA BISTRICA – VELEHRAD

DZIEŃ 1. Zbiórka uczestników o godz 7 00. Msza św. Przejazd do Bratysławy. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie z przewodnikiem zabytków Starego Miasta. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2. Po śniadaniu przejazd do Ludbregu. Nawiedzenie Sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa – miejsca w którym w 1411 roku, w czasie sprawowanej eucharystii, dokonał się Cud Eucharystyczny przemiany wina w krew. Modlitwa przed Relikwią Krwi Pańskiej. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Varaždinu.

DZIEŃ 3. Śniadanie. Przejazd do Sarajewa. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii. Nawiedzimy Katedrę Serca Jezusowego wybudowaną w latach 1884-1889, jako pierwszą rzymskokatolicką świątynię od czasu zburzenia katolickiego kościoła pod koniec XVII w. Zobaczymy między innymi: plac Bascarsija, meczet cesarski, meczet GaziHusrev-bega, teatr narodowy, neo mauretańską synagogę, Latinski Most – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4. Śniadanie. Przejazd do Mostaru. Zobaczymy kamienisty brzeg niesamowicie turkusowej rwącej rzeki Neretwy z górującym nad nią starym kamiennym mostem. Poczujemy tu prawdziwie bałkański klimat. Spacer po starym mieście. Zobaczymy m.in.: dzielnicę Stara Carsija, w której znajdują się tutaj tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, a także liczne restauracje z lokalną kuchnią. Obiadokolacja i nocleg w Medjugorie.

DZIEŃ 5. Śniadanie. Nawiedzenie Sanktuarium. Centrum Medjugorie to kościół św. Jakuba. W skromnym wnętrzu świątyni okna zdobią witraże przedstawiające 14 epizodów z życia Maryi Dziewicy oraz sceny związane z objawieniami. Udział w Mszy Świętej. Następnie wejście na Górę Objawień w Podbrdo – miejsce pierwszych objawień, gdzie Matka Boża przekazała Widzącym orędzie pokoju. Od tej pory w miejscu tym gromadzą się pielgrzymi na modlitwie różańcowej. W dzień i w nocy można tu spotkać grupy pielgrzymów idących do miejsca pierwszych objawień. W tym miejscu postawiono figurkę Królowej Pokoju, która została poświęcona 8 września 2001 roku. W 1989 roku przy ścieżce postawiono odlewy z brązu radosnych i bolesnych tajemnic różańca. Z prawej strony podnóża Podbrdo – Góry Objawień znajduje się Niebieski Krzyż. Powrót do Sanktuarium. Możliwy udział w wieczornym programie modlitewnym. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 6. Śniadanie. Dalszy pobyt w Sanktuarium. Czas na indywidualną modlitwę. Wejście na górę Kriżewac – krzyż z wmurowanymi relikwiami krzyża Jezusa, wzniesiony na pamiątkę 1900. rocznicy męki Jezusowej. Przejazd na wodospady Kravica. Powrót do Sanktuarium. Możliwy udział w wieczornym programie modlitewnym. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7. Śniadanie. Przejazd do Dubrownika. Zwiedzanie malowniczo położonego miasta o wspaniałym klimacie, i niezwykłych uliczkach. Znajdują się tu liczne zabytki: ponad 20 bastionów i baszt z X-XV w., pałac Rektorów, pałac Sponza, archiwum dubrownickie, odwach z wieżą zegarową, gotycki klasztor Franciszkanów Mala Braća, najstarsza apteka w Europie (od 1317 roku), gotycki klasztor Dominikanów, barokowy kościół św. Błażeja – patrona Republiki Dubrownickiej i wiele innych zabytkowych budowli. Spacer główną ulicą miasta – Stradun – łączącą dwie bramy miejskie. Krótki spacer po murach miejskich. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Neum.

DNI 8-11. Dni przeznaczone na wypoczynek nad Morzem Adriatyckim. Czas na odpoczynek i korzystanie z lokalnych atrakcji. Codzienne śniadania i obiadokolacje. Noclegi.

DZIEŃ 12. Śniadanie. Przejazd do Splitu. Spacer po Starówce: pałac Dioklecjana z przełomu II i III w. n.e. katedra z dzwonnicą pw. św. Dujama Biskupa i Męczennika, Świątynia Jowisza, przekształcona w chrześcijańskie baptysterium, kościół św. Franciszka, bramy: Srebrna, Złota i Żelazna oraz pozostałości akweduktu. Przejazd do Plitwic. Zwiedzimy Park Narodowy Jeziora Plitwickie, wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Na terenie parku położonych jest 16 tarasowych jezior połączonych strumieniami z 92 wodospadami i kaskadami o łącznej długości 8 km. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Zagrzebia.

DZIEŃ 13. Wczesne śniadanie. Zwiedzanie stolicy Chorwacji. Spacer po mieście: górne i dolne miasto. Nawiedzimy Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbudowaną w 1880 roku w stylu neogotyckim. Dobudowaną fasadę zwieńczono dwiema neogotyckimi dzwonnicami o wysokości 104 i 105 m – stanowią one wizytówkę i symbol miasta. Zobaczymy ponadto: plac św. Marka, Kamienną Bramą z ocalałym z wielkiego pożaru w 1731 roku obrazem Matki Bożej z Kamiennej Bramy – patronki miasta Zagrzebia. Kontynuacja podróży do Marija Bistrica. Nawiedzenie świątyni, w której znajduje się cudami słynąca czarna drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodząca z XV w. Przejazd na obiadokolację i nocleg na terenie Czech.

DZIEŃ 14. Śniadanie. Przejazd do Velehradu. Nawiedzimy Bazylikę WNMP i ś ś. Cyryla i Metodego, którą w kwietniu 1990 roku odwiedził św. Jan Paweł II. W pięknym barokowym wnętrzu, zobaczymy m. in. obraz autorstwa Jana Matejki przedstawiający świętych Cyryla i Metodego – „Dar Narodu Polskiego dla Bazyliki Welehradzkiej”. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

Cena: 2995 zł/os (grupa min 45 os.)

Świadczenia: autokar z klimatyzacją, 13 noclegów, 13 śniadań, 13 obiadokolacji, opieka pilota, ubezpieczenie NNW + KL. Składka na TFG

Opłata 110 e/os. obowiązkowa na realizację programu wycieczki. Opłata nie podlega rozliczeniu ani zwrotowi. Z opłaty finansowane są: bilety wstępu, przewodnik w Dubrowniku, checkpointy, parkingi, wydatki graniczne, taksa (zgodna z ofertą), słuchawki tour guide, opłaty związane z realizacją programu.

Dopłata do pokoju 1 os. 750 zł/os.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.