Bielanki

Bielanki czyli służba liturgiczna dziewcząt.

Jest to tradycyjna nazwa liturgicznej służby dziewcząt, która pochodzi od białego stroju, jaki noszą w czasie procesji i pełnienia innych czynności liturgicznych.

Bielanki posługują w czasie procesji eucharystycznych: sypią kwiatki, niosą poduszki. Procesje odbywają się z okazji wielkich świąt, takich jak Wielkanoc, czy Boże Ciało, ale również w każdą I niedzielę miesiąca o godz. 8.00. Swoją dziecięcą niewinnością ubogacają te piękne uroczystości.

Podobnie jak u ministrantów I Komunia to najwcześniejszy czas przystępowania do grupy bielanek, ale zdarza się również, że starsze dziewczęta rozpoznają takie pragnienie.

Świętem patronalnym żeńskiej służby liturgicznej jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia).

Szczególne wyróżnienie przez posługę, jaką pełnią bielanki w zgromadzeniu liturgicznym zobowiązuje do dawania dobrego świadectwa chrześcijańskiego życia we własnym środowisku – w rodzinie, w szkole, pośród rówieśników. Oczywiście posługa ta staje się także darem, pomagając dziewczętom realizować w życiu ideał Maryi Niepokalanej – „służebnicy Pańskiej”.