Podsumowanie 2024 roku

Drodzy Parafianie…

         Jak co roku o tej porze gromadzimy się by podziękować Panu Bogu za miniony rok oraz podsumować to wszystko, co dokonaliśmy budując kościół duchowy i materialny parafii Narodzenia Pańskiego i Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz kościół Św. Wojciecha w Passie (czynię to już po raz siódmy ).

         Miniony rok 2024 przeżywaliśmy jak cały Kościół i świat w czasie trwającej wojny na Ukrainie i Ziemi Świętej. W naszej parafii ten szczególny czas był czasem codziennej, nieprzerwanej modlitwy o pokój i ustanie wojny u naszych braci na Ukrainie oraz Ziemi Świętej. Przy tej okazji pragnę z serca podziękować wszystkim, którzy codziennie przychodzą modlić się w tych intencjach oraz kapłanom za prowadzenie modlitw.

        Nowy rok kalendarzowy 2024 rozpoczęliśmy od wizyt duszpasterskich.

        Tradycyjnie 11 lutego przeżywaliśmy Światowy Dzień Chorego na specjalnej Mszy do Sakramentu Chorych przystąpiło 123 osoby z parafii i spoza jej granic.

         W roku 2024 nadal były prowadzone prace materialne w parafii oraz w Passie. W parafii prace były prowadzone na bieżąco min. oczyszczenie i odnowienie ścian zewnętrznych kościoła od strony ul. Powstańców przez P. Grzegorza Góralczyka oraz generalna pielęgnacja zieleni wokół kościoła i na terenie plebanijnym prowadzona przez P. Włodzimierza – kościelnego z żoną i synem. Były też prowadzone bieżące prace hydrauliczne, elektryczne. Parafia zyskała w minionym roku świece ołtarzowe i mikrofony dla scholi dar dzieci komunijnych oraz ornat dar bierzmowanych. Po ogłoszeniu Błogosławionymi Rodziny Ulmów parafia w pierwszych miesiącach zyskała obraz Rodziny z Markowej dar rodziny Łęczyckich a w sierpniu relikwie pierwszego stopnia (kości wszystkich członków rodziny) z relikwiarzem darem rodziny Łęczyckich a w przywiezieniu relikwii dopomógł P. Waldemar Brzozowski.

           W minionym roku upiększany był kościół Św. Wojciecha w Passie.

Kościół zyskał nowe nowoczesne nagłośnienie, dwa krzyże – procesyjny i do adoracji dar p. Lasoń, Jarosz i Szybka oraz mieszkańców Passu i okolic. W planach zakup chrzcielnicy i ekranu do wyświetlania tekstów pieśni.

            Poza rozwojem materialnym parafii dbaliśmy również o rozwój duchowy naszej wspólnoty. Głównym nabożeństwem przez cały rok była codzienna modlitwa różańcowa ze śpiewem Suplikacji, o czym wspomniałem na początku sprawozdania. Odbyły się też rekolekcje w Wielkim Poście i Adwencie. Pierwsze prowadzone przez ks. Bartłomiej Pergoł Notariusz Kurii Warszawskiej a drugie Salezjanin ks. Łukasz Woźniak Dyrektor Domu Salezjanów w Kutnie Woźniakowie.

           W każdą I-szą sobotę miesiąca odprawiana jest Msza Św. w intencji Kół Żywego Różańca z nabożeństwem Różańcowym, prowadzimy cotygodniowe spotkania modlitewne Odnowy w Duchu Świętym oraz comiesięczne Msze z modlitwą o uzdrowienie. Są prowadzone cotygodniowe Nabożeństwa do Św. Judy Tadeusza i Maki Bożej Nieustającej Pomocy. Nabożeństwa Eucharystyczne z procesją w I-sze Niedziele Miesiąca. Comiesięczne Msze w intencji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego (W tym roku duchową Adopcję podjęło 45 osób). Od maja do października 11 dnia miesiąca procesje z figurą Matki Bożej Fatimskiej po terenie parafii. Modlimy się też w comiesięcznych Mszach za kapłanów oraz w codziennej modlitwie przez „Margarytki”za kapłanów pracujących i pomagających w parafii. Są też spotkania grupy Biblijnej – prowadzone przez ks. Pawła. Spotkania z rodzicami i dziećmi komunijnymi oraz z młodzieżą do bierzmowania. Są też prowadzone spotkania z ministrantami, scholą, Caritasem.

           W tym roku gościliśmy Ks. Kard. Kazimierza Nycza podczas wizytacji kanonicznej w lutym oraz ks. Biskupa Rafała Markowskiego przy okazji Bierzmowania naszej młodzieży w kwietniu.

           Do integracji parafii przyczyniają się też wspólne wyjazdy pielgrzymkowe. W tym roku od 10 do 13 października byliśmy na Litwie, Łotwie i Estonii. Inną formą integracji były projekcje filmów w kościele „Powołany” i „Sprawa Chrystusa”

         Kochani, wszystkie te inicjatywy budowania kościoła materialnego jak również pomoc potrzebującym tak od święta jak i na co dzień nie były by możliwe bez Waszej ofiarności i serca oraz zaangażowania. Min. dzięki Wam na Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie paczki otrzymały 40 – 46 rodziny i też ponad 140 dzieci. Przez cały rok pomoc była też świadczona niemal każdego dnia przez nasz Caritas pod kierunkiem Pana Grzegorza przewodniczącego i organisty – potrzebującym z naszej wspólnoty i z sąsiednich parafii. W tym roku pomagaliśmy też potrzebującym, na początku roku chorej Karinie z Bożej Woli, a później po tegorocznej powodzi przez zbiórkę rzeczową  i materialną poszkodowanym min. przekazaliśmy ok. 14 tys zł. Pomagaliśmy też Kościołom na Wschodzie i Kościołowi prześladowanemu Bóg Wam wszystkim zapłać.

               Dziękuję też moim współpracownikom: kapłanom: ks. Pawłowi, ks. Prałatowi szczególnie za opiekę nad kościołem w Passie, ks. Andrzejowi i ks. Wiesławowi pomagającym w konfesjonałach i podczas świątecznych Mszy Św.

                Dziękuję Panu Grzegorzowi organiście oraz Scholi. Dziękuje kościelnym P. Waldkowi i P. Włodkowi, Paniom Mariom, Panom Grzegorzom Bartosikowi i Ciesielskiemu z synem, Panu Jerzemu, Panu Mirosławowi Nowakowskiemu, Panu Mirosławowi Lasoń i Państwu Szybka za opiekę nad kościołem w Passie. Dziękuję też Radzie Parafialnej i wszystkim grupom parafialnym oraz sponsorom i ludziom dobrej woli. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać.

              Niech Święta Rodzina i bł. Stefan Kard. Wyszyński błogosławią nam Wszystkim na cały 2025 rok.

Ks. Proboszcz